איוד בגז: כיצד נמנעים מטרגדיה נוספת? המומחים של אגרנט-ארנון עם כל התשובות

 


לצד הכאב והתדהמה שעוררה בקרב כל אזרחי ישראל הטרגדיה הקשה שאירעה ביום שני בירושלים, היא גם מעלה שאלות נוקבות. האם מעתה והלאה יש להימנע לחלוטין משימוש בגז הפוספין? האם קיים קשר בין השימוש בגז לבין סוגי הדברה אחרים, והאם ניתן להמשיך להדביר את הבית ולהרגיש בטוחים ורגועים? פגשנו את המומחים של חברת ההדברה אגרנט-ארנון בע"מ, שיענו לנו על כל השאלות.

חייה של משפחה גרוס משכונת מרדכי בירושלים כבר לא ישובו להיות כפי שהיו. ממש לפני ימים ספורים, בעקבות פעולת הדברה שגרתית שבוצעה בביתם, הורעלו כל בני הבית כתוצאה מחשיפה לגז, שדי בשאיפה של כמות קטנה ממנו כדי למות. מה שהתחיל בסימפטומים נורמטיביים, כגון: בחילות, הקאות וכאבי בטן, מהם סבלו כל בני המשפחה, הסתיים במותן של שתי הפעוטות, אביגיל, בת 4 ויעל בת השנה וחצי, ובאשפוזם במצב קשה של שני האחים, מיכאל בן ה-7, ויצחק הבן ה-5 הסובלים מכשל בשריר הלב.

הטרגדיה של משפחת גרוס, שהיא כואבת, מצערת וקשה, מעלה לא מעט שאלות מקצועיות לא פשוטות, שקשה להרפות מהן, במיוחד לישראלי הממוצע, שנוהג להזמין מדביר פעם בשנה לפחות כחלק בלתי נפרד מתחזוקת הבית. פנינו למדבירים של חברת אגרנט-ארנון לבדוק, האם יש משהו שאנחנו יכולים ללמוד מהאסון הזה, וכיצד נוכל למזער סכנות בעתיד. במיוחד עבורכם, גולשים יקרים ומודאגים, מובאים עיקרי השיחה שלנו איתם.


איוד בגז


האם תוכלו לספר לנו קצת על חומר ההדברה שגבה מחיר כבד כל כך?
"החומר הרעיל שנמצא בבית משפחת גרוס הוא גז פוספין, גז רעיל מאוד, שמתלקח בקלות ושעלול להתפוצץ במגע עם מים. ה
פוספין מגיע במצב צבירה מוצק, כטבליות של כדורים, שלאחר מספר שעות משתחרר מתוכן הגז. השימוש בפוספין בתהליך שנקרא "איוד בגז", כאן צריך להדגיש, לא נעשה בכל פעולת הדברה, אלא רק בטיפולים נגד חרקי מזון ומזיקי עץ, כך שאין שום קשר בין הדברה ביתית ופשוטה נגד חרקים או מכרסמים לבין השימוש בפוספין, המתבצע, כאמור, רק במקרים מסויימים מאוד."

ומה עושים במקרה שהבית נגוע במזיקי עץ? האם אפשר להימנע מאיוד בגז?

"השימוש בגז פוספין במסגרת טיפולי הדברה לא אמור להוות שום סכנה כל עוד נוקטים בכל אמצעי הזהירות. היתרון של הפוספין בניגוד לריסוסים אחרים הוא בהיותו גז ללא שארתיות. זהו גז שמתפרק ומתנדף לחלוטין לאחר אוורור ראוי של החדר, ולכן כאשר מקפידים על עבודה מדוייקת וזהירה ניתן לעשות בו שימוש נכון מבלי שייגרם נזק לא לבני הבית, לא לבעלי חיים שגדלים בו ולא למדביר עצמו".

מהו שימוש נכון וזהיר בפוספין? כיצד אמור להתבצע התהליך?

"אם צריך לאייד בגז חדר שנגוע בחרקי עץ, אוטמים קודם כל את כל הפתחים, החלונות, הדלתות, הפתחים של החשמל, השקעים ופתחי היציאה של מיזוג האוויר. החדר צריך להיות אטום הרמטית, כך שהגז לא ייצא ממנו החוצה ויגיע למקומות אחרים בבית. לאחר מכן, מניחים בחדר את הטבליות, שכבר הזכרנו קודם לכן, במינון המותר, המחושב לפי קוב בהתאם לגודל השטח. הדיירים מתבקשים לצאת מהבית לתקופה של בין 3 עד 5 ימים, בהתאם להוראות המדביר, כך שבמהלך הפעולה נמצאים בבית המדבירים בלבד. כמובן שיש להציב שילוט אזהרה שיתריע על כך שצפויה סכנת מוות למי שמתקרב לאזור. בסיום הטיפול, לפני שהדיירים מורשים לחזור לביתם, נכנס המדביר ראשון לבית, מאוורר אותו, ורק לאחר כמה שעות של אוורור יכולים הדיירים לשוב אליו."

כיצד נוכל לדעת שהמדביר שהזמנו הוא זהיר מספיק, ושההדברה לא תהווה כל סיכון עבורינו?

"חובה לוודא שלמדביר יש רישיון איוד בגז בנוסף לרישיון ההדברה הסטנדרטי שחייב כל מדביר לשאת.
בישראל מספר מועט של מדבירים הם בעלי רישיון כזה, ומומלץ לברר את העניין הזה מראש עם המדביר".

על מנת שנוכל לדעת כיצד לפעול ברגע האמת, האם ניתן לזהות דליפה של גז פוספין ומה לעשות במקרה כזה?

"ריח של גז בכלל, ושל הפוספין בפרט, הוא ריח חריף שמרגישים מיד. מעבר לריח, שמשמש כנורת אזהרה, הפוספין גורם לדמע, לתחושת מחנק, לצריבה בעיניים ולצריבה באף. אם מריחים ריח חריף באוויר או
מרגישים את התחושות המתוארות יש לצאת מהבית בהקדם האפשרי."

כל עוד תהיו זהירים, אין סיבה לדאגה

תשובות נציגי חברת אגרנט-ארנון בהחלט מפיגות את החששות ומורידות את מפלס החרדה.
השורה התחתונה היא, שאין סיבה לא להזעיק מדביר בעת הצורך, אך יש להיות קפדניים ביותר בבחירתו. לחברת אגרנט-ארנון יש רישיון לבצע פעולות איוד בגז, וטיפולי ההדברה של החברה מתאפיינים בזהירות חסרת פשרות. המדבירים של החברה ישמחו לעמוד לרשותכם בכל עת בביצוע כל סוגי ההדברה הדרושים שלכם.