הדברה ירוקה ביולוגית - מה שרצית לדעת ולא היה את מי לשאול

אנחנו אוהבים להפיל את האחריות על האמריקאים, אבל האמת העגומה היא, שרובנו, גם בישראל, צורכים הרבה יותר, ובקצב מהיר יותר ממה שכדור הארץ יכול לייצר.

מצבו ההולך ומתדרדר של כדור הארץ, אפקט החממה, זיהום האוויר והניצול חסר המעצורים של משאבי כדור הארץ הולידו תחום חדש בענף ההדברה, הנקרא "הדברה ירוקה", שנועד לתרום למאמצי המאבק בהתחממות כדור הארץ. על הדברה ירוקה ועל הגישות הקיימות כלפיה, במאמר שלהלן.


הדברה ירוקה במציאות המודרנית

השימוש ברעלים ובחומרים כימיים יכול לטמון בחובו סכנה לבני האדם ולסביבה, ולכן חברות הדברה מקצועיות נוקטות בכללי זהירות בעת השימוש בחומרים אלה, ונוהגות להנחות את דיירי הבית להקפיד על משנה זהירות. הסיבה לכך שהחומרים הללו מסוכנים עבורנו, בני האדם, היא כיוון שהם מיוצרים מרעלים, שיכולים להיספג בגוף האדם ושעלולים לשבש את המהלך התקין של גופו, לגרום לקריסתה של המערכת החיסונית ובמקרים של חשיפה משמעותית אל החומרים, גם להביא למוות.

מעבר לכך, אותם חומרים חודרים אל מי תהום ומזהמים אותם, נפלטים אל האטמוספירה, מדללים את שכבת האוזון ופוגעים בסביבה היקרה לנו כל כך.

המציאות המודרנית והטכנולוגית, שמאפיינת את החיים על כדור הארץ במאה ה-21, לא מאפשרת לקיים אורח חיים ללא שימוש בחומרים מסוכנים, הנפוצים לא רק בענף ההדברה, אלא גם בתעשייה, ברפואה, במשק הבית וכו´. על אף שלא ניתן להימנע כליל משימוש בחומרים מסוכנים, ביניהם חומרי הדברה כימיים, כן אפשר להפחית את פוטנציאל הפגיעה שיש לחומרים הללו בגוף האדם, בסביבה ובמאזן האקולוגי. אל תוך הקונטקסט הזה נוצק הקונספט של הדברה ירוקה, המכונה גם הדברה ביולוגית, שפירושו שימוש בחומרים בעלי רמת רעילות נמוכה, שמתפרקים מהר יותר, ושמזיקים פחות לבני האדם ול"בריאותו" של כדור הארץ. הדברה ירוקה מבוססת על שימוש בחומרים שיוצרו מסינתזה של צמחים, שרמת הרעילות שלהם נמוכה יותר, זאת למרות שעדיין מדובר בחומר שיכול להיות מסוכן לאדם אם ייספג בגופו בכמות רבה.

הדברה ירוקה

על השיטות האלטרנטיביות להקדים תרופה למכה ועל המגבלות שלהן

חשוב בהקשר זה לציין, כי קיימת אסכולה, שחסידיה סבורים, כי הדברה ירוקה אמתית פירושה הימנעות מוחלטת משימוש בשירותי הדברה מקצועיים. תומכי הגישה הזו מאמינים, כי קיימות דרכים טבעיות לחלוטין לסלק מזיקים מהמרחב הביתי, שלא חייבות לכלול התערבות אגרסיבית של יד אדם. השיטות האלטרנטיביות להתמודדות עם המזיקים הן בגדר שיטות מניעה, שנועדו להקדים תרופה למכה, והן כוללות שמירה על ניקיון וטיפוח הבית, איטום של שקיות המזון, פינוי פחי הזבל בבית על בסיס קבוע וסגירת שקיות הזבל שנותרו בתוך הפח במידה וטרם פונו.
על אף שהשיטות הללו הן ידידותיות ביותר לסביבה ולא כרוכות בניצול של משאבי כדור הארץ או בפגיעה בהם, הן מוגבלות ביותר ביכולתן להתמודד עם המזיקים במידה והללו כבר פלשו אל תוך המרחב הביתי. במילים אחרות, בית שדייריו חולקים אותו עם מיני חרקים הוא בית שיהיה חייב לעבור טיפול בחומרי הדברה כדי למגר את התופעה, ועל מנת שהדיירים יוכלו ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר בביתם.


הדברה ירוקה בחברת אגרנט-ארנון בע"מ

בחברת אגרנט-ארנון בע"מ ניתנים שירותי הדברה ירוקה, המבוססים על חומרים המיוצרים מסינתזה של צמח החרצית. אלו שרוצים לחסל את המזיקים שדרים בבית תוך פגיעה פחותה בכדור הארץ, יוכלו להזמין את שירותיה של חברת אגרנט-ארנון.