הכירו את הפיפרוניל: חומר הדברה אפקטיבי ופופולארי ביותר בחו"ל

פיפרוניל הוא חומר פעיל המשמש ברחבי העולם כקוטל מזיקים וחרקים פופולארי, והוא נחשב לחומר מוביל בתחום ההדברה נגד טרמיטים. הוועדה המקצועית לרישום תכשירי הדברה, הפועלת מטעם האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים, עדיין לא אישרה לרשום תכשירים על בסיס פיפרוניל בריסוסים, וזוהי הסיבה שהוא עדיין לא מוכר מספיק בארץ.
פיפרוניל הוא חומר פעיל המשמש ברחבי העולם כקוטל מזיקים וחרקים פופולארי, והוא נחשב לחומר מוביל בתחום ההדברה נגד טרמיטים. הוועדה המקצועית לרישום תכשירי הדברה, הפועלת מטעם האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים, עדיין לא אישרה לרשום תכשירים על בסיס פיפרוניל בריסוסים, וזוהי הסיבה שהוא עדיין לא מוכר מספיק בארץ. ולמרות זאת, שווה להכיר את הפיפרוניל, שיש לו אפקטיביות גבוהה, ושהשימוש בו בעולם הוא כה נפוץ ושגרתי.

כל מה שצריך לדעת על הפיפרוניל

פיפרוניל הוא חומר השייך למשפחת החומרים הכימיים הנקראת phenylpyrazole. בחו"ל נעשה בו שימוש להדברת נמלים, תיקנים, זבובים, טרמיטים ועוד. הפיפרוניל נראה כמו אבקה לבנה בעלת ריח מעופש. הרישום של חומר זה בארצות-הברית נעשה לראשונה בשנת 1996, אך השימוש בו החל עוד עשור לפני כן, במיוחד כחומר הדברה בחקלאות. מהר מאוד הפיפרוניל הפך למוצר המיובא מספר אחת בעולם להדברת שדות אורז. הפיפרוניל משמיד את החרקים ברגע שהם באים עימוד במגע או אוכלים אותו, על-ידי שהוא פוגע בפעילותה של מערכת העצבים שלהם. אחת הסיבות שהפכו את החומר לכל כך נפוץ לשימוש היא היעילות שלו. שימוש במינונים נמוכים מאוד של הפיפרוניל "עושה את העבודה", כך שניתן באמצעותו להימנע מריסוס ללא הכרה, כפי שנהוג לעשות עם חומרים בעלי מינונים פחותים של רעל, שנדרשת כמות רבה יותר שלהם כדי להשיג את האפקט הרצוי.


האם הפיפרוניל מזיק לסביבה?

אשר לשאלת פוטנציאל הנזק לסביבה שהפיפרוניל יכול לחולל, שאלה שמעסיקה כיום לא רק פעילי איכות סביבה, אלא כל אדם בר דעת, שקצת מודע למצבו העגום של כדור הארץ, בדיקות מעבדה הראו כי מחצית החיים של הפיפרוניל (הזמן הדרוש לכמות של חצי מהאטומים של הפיפרוניל להתפרק ולהפוך ליסוד כימי אחר) באדמת טיט שיש בה חמצן עומד על בין 122 ל-128 ימים. מעל לפני האדמה, מחקרים הראו כי מחצית החיים שלו נעה בין כ-20 יום למעל לחודש וחצי. כאמור, האפקטיביות של הפיפרוניל היא גבוהה מאוד ולכן לא דרוש חומר רב כדי לטפל בבית הנגוע, מה שעשוי להסב הרבה פחות נזק לסביבה בהשוואה לחומרים שהם אולי פחות רעילים, אך שדרושה כמות גדולה שלהם כדי להדביר כראוי את האזור הנגוע.

לסיכום, ניתן להשתמש בפיפרוניל להדברה של קשת רחבה של מזיקים ולמטרות שונות, בתחום ההדברה הביתית וגם בחקלאות. למעשה, בחו"ל נמכרים ברשתות השיווק ובחנויות "עשה זאת בעצמך" תכשירי הדברה רבים המבוססים על הפיפרוניל, והמיועדים בעיקר נגד תיקנים ונמלים.
בשל הפופולאריות של חומר הדברה זה בחו"ל, מן הראוי שנכירו, בייחוד אלו מבינינו שצריכים לבצע הדברה בבית ותוהים איזו שיטה תהיה היעילה ביותר.