מנפצים מיתוסים: 5 סיפורים לא נכונים שמספרים לכם על הדברה ירוקה

 המונח "הדברה ירוקה" הופך בשנים האחרונות לקונספט סקסי בתחום ההדברה ולנושא מדובר בציבור. העניין הוא, שחרף העיסוק המתמיד בהדברה הירוקה, קיימת הטעייה באשר למשמעותה של הדברה זו ובנוגע להבדל בינה לבין ההדברה הקונבנציונאלית.
המונח "הדברה ירוקה" הופך בשנים האחרונות לקונספט סקסי בתחום ההדברה ולנושא מדובר בציבור. העניין הוא, שחרף העיסוק המתמיד בהדברה הירוקה, קיימת הטעייה באשר למשמעותה של הדברה זו ובנוגע להבדל בינה לבין ההדברה הקונבנציונאלית. כדי לעשות סדר ועל מנת שלא תפעלו מתוך בורות בנושא שהוא כל כך קריטי וחשוב, קבלו 5 מיתוסים מרכזיים הנוגעים להדברה ירוקה, שאין להם בסיס במציאות.

הדברה ירוקה היא הדברה טבעית

לא נכון! שם התואר "ירוקה" הושאל אל תחום ההדברה מעולמות התוכן הנוגעים להתחממות כדור הארץ ולאפקט החממה, והעוסקים במעבר לשימוש בחומרים טבעיים לחלוטין כדי להפחית את הנזקים שנוצרו בשל ניצול גוזמתי של משאבי כדור הארץ על-ידי האדם. יחד עם זאת, בקונטקסט של הדברה, "ירוק" אין פירושו טבעי. הדברה ירוקה אינה הדברה טבעית, כלומר היא איננה הדברה נטולת כימיקלים, אלא הדברה שיש בה מינוני רעל מופחתים ועל כן פוטנציאל הנזק שלה נמוך יותר.

הדברה ירוקה היא הדברה שיוצרה בתהליך טבעי

לא נכון! מאחר, שכפי שציינו קודם לכן, הדברה ירוקה איננה הדברה טבעית, הרי שהיא לא יכולה הייתה להיות מיוצרת בתהליך טבעי. הדברה ירוקה אומנם מבוססת על שימוש בחומרים שיוצרו ממקורות צמחיים טבעיים, כמו למשל, צמח החרצית, אך החומרים הטבעיים הללו עברו תהליך סינתזה כימי, שהפך אותם לחומר סינתטי שאינו קיים בטבע. היות שחומרים המיוצרים בתהליך שאינו טבעי לא יכולים להיות חומרים טבעיים, הרי שיש בכך גם כדי להפריך את המיתוס הראשון, כי הדברה ירוקה היא הדברה טבעית.

הדברה ירוקה אינה טומנת בחובה נזק לסביבה

משהבנו, כי הדברה ירוקה אינה הדברה טבעית, הרי שכמו כל חומר כימי אחר, יש בה פוטנציאל נזק לסביבה, ואם עושים בחומרי ההדברה שימוש לא שקול, לא מקצועי ולא זהיר, הרי שהם יכולים גם לחולל נזק למדביר עצמו, לדיירי הבית או לבעלי החיים הגדלים בו. כל חומר כימי שמשתחרר לאטמוספירה גורם לשינוי במאפיינים הטבעיים של שכבה זו, משפיע על ניקיון האוויר או במילים אחרות, פוגע בכדור הארץ, כך גם חומרי ההדברה ה"ירוקים".

רק מדביר שמציע הדברה ירוקה "טבעית" הוא מדביר מקצועי ש"נמצא בעניינים"

לא נכון ואפילו להיפך. מדביר שמציע לכם הדברה טבעית הוא מדביר שיוצר לכם אשלייה וגורם לכם להאמין שאכן ישנה הדברה שיוצרה בתהליך טבעי לחלוטין. מכיוון, שכאמור, השימוש במילה "ירוק" הפך היום מאוד מקובל ואפילו סקסי, מדבירים אוהבים לכנות את ההדברה שלכם "ירוקה", גם כשהיא איננה כזו. 
מדביר שמציע לכם הדברה ירוקה הוא איש מקצוע שעושה שימוש בחומרים פחות רעילים אומנם, שעדיפים עבורכם מבחינה בריאותית בהשוואה לחומרים המסורתיים, אך בין זה לבין היותם של החומרים הללו "ידידותיים לסביבה", ישנו הבדל משמעותי.
שורה תחתונה, מדביר שמציע לכם הדברה טבעית מנסה לקנות את לבכם ואת כיסכם על-ידי שהוא "מוכר" לכם חצאי אמיתות. כאשר מדובר בהדברה, חשוב מאוד לעבוד עם אנשי מקצוע רציניים ומקצועיים, דווקא מאחר שמדובר בשימוש בחומרים רעילים, ומדביר שאינו מציג לכם את התמונה המלאה ולא אומר את כל האמת, הוא בעל מקצוע שהאמינות שלו מוטלת בספק.

בהדברה ירוקה ישנם יתרונות ששווה להכיר

ניפוץ המיתוסים הזה מעלה את השאלה, האם בכל זאת הדברה ירוקה עדיפה על פני ההדברה הרגילה המסורתית, והתשובה היא בהחלט כן. היתרון של ההדברה הירוקה על פני ההדברה הקונבנציונאלית קשור לכך, שמינוני הרעל של החומרים בהם נעשה שימוש במסגרת הדברה זו הם פחותים. 
היות שהמקור ממנו הופקו החומרים הוא בוטאני, הרי שבהשוואה לחומרי הדברה חזקים יותר, בהם נהוג היה להשתמש בעבר, כמו DDT, זרחן ודיאזינון ההדברה הירוקה היא רעילה פחות באופן משמעותי, ועל כן גם פחות מסוכנת.