עונת הג´וקים: איך להכין את הבית לקראת הקיץ?

 הקיץ מתקרב אלינו בצעדי ענק, ולצד כל האסוציאציות החיוביות שהוא מעורר בנו, כמו: ים, אבטיח קר וחופשה מפנקת, לקיץ יש גם צד אפל, שכדאי להתכונן לקראתו כראוי ולהביאו בחשבון. בקיץ, מתעוררים הג'וקים משנת החורף שלהם, ופותחים את מסעותיהם הגסטרונומיים בחיפוש אחר מקורות מזון חדשים, אחרי שאזל כל המלאי במהלך החורף.
הקיץ מתקרב אלינו בצעדי ענק, ולצד כל האסוציאציות החיוביות שהוא מעורר בנו, כמו: ים, אבטיח קר וחופשה מפנקת, לקיץ יש גם צד אפל, שכדאי להתכונן לקראתו כראוי ולהביאו בחשבון.

בקיץ, מתעוררים הג´וקים משנת החורף שלהם, ופותחים את מסעותיהם הגסטרונומיים בחיפוש אחר מקורות מזון חדשים, אחרי שאזל כל המלאי במהלך החורף.

כיצד להתכונן לקראת מתקפת התיקנים העתידה לפקוד את הבית? אלו פעולות מניעה ניתן לבצע? ומדוע פעמים רבות אין מנוס מלהזעיק מדביר? כל מה שעליכם לדעת מרוכז במדריך אחד.

5 דרכים להתכונן לקראת התיקנים העתידים להגיע לביתנו

1. מאחר שהם מתעוררים מתרדמת החורף רעבים במיוחד, הם עטים על כל פיסת מזון חשופה שניקרת בדרכם. פח הזבל, הכיור וארונות המטבח בהם מאוחסן המזון- כל אלה הם יעדים חמים במיוחד עבור ג´וקים. כדי להפחית את כמויות התיקנים בבית, רצוי לסגור היטב את פחי הזבל, להקפיד יתר על המידה על ריקונם, לא להותיר בכיור כלים לא שטופים (שדבוקות אליהם שאריות מהארוחה) או במילים אחרות לשמור על הבית כמה שיותר נקי מפירורים ושאריות מזון.

2. תגדילו לעשות אם תאחסנו את המזון בקופסאות אטומות מפלסטיק, שתיקנים וג´וקים לא יוכלו לחדור אליהן. התיקנים אומנם לא חרוצים כמו הנמלה, אבל הם אוכלי כל, ולכן סביר להניח שאם קופסאות המזון לא ייאטמו היטב, הם יצליחו להשתחל אל תוכן ולזלול את כל תכולתן.

3. פתחי הביוב הם מקומות המסתור החביבים ביותר על תיקנים, שבדרך כלל מגיעים אל ביתנו מצנרת הניקוזים. לכן, רצוי לאטום את כל פתחי הניקוז בעזרת מכסים מיוחדים, המונעים כניסה של חרקים מצד אחד, אך עדיין מאפשרים זרימה של מים מצד שני. אם צריך, אפשר לרסס בעזרת תכשיר ריסוס נגד ג´וקים את אזור הביוב או לנסות לשפוך לבורות הביוב כמויות גדולות של מים רותחים, אמצעי שידוע כאחת משיטות הסבתא הנפוצות ביותר להיפטר מתיקנים.

4. יעד נוסף שבו אוהבים תיקנים להתנחל במיוחד הוא סדקים בקירות. רגע לפני שהקיץ מגיע, הזמינו שיפוצניק או קחו על עצמיכם את האתגר, ומלאו את הסדקים בקירות הבית. הם אומנם לא באמת מסכנים את היציבות של המבנה, אבל מעבר להיותם מגנט לתיקנים, הם יוצרים מפגע אסתטי בבית, ולכן איטומם יאפשר לכם לתפוס שתי ציפורים במכה: גם להפוך את הבית לפחות ידידותי לתיקנים, וגם לשדרג אותו מבחינה עיצובית.

5. בהתקרב הקיץ, התחילו בחיפושים אחר מדביר מקצועי, רציני, שמקפיד על כל הוראות הבטיחות ושנוקט בכל אמצעי הזהירות בעת ביצוע ההדברה. הדברה בקיץ היא מצרך מבוקש מאוד, בעיקר בקרב דיירים שמזלם לא שפר עליהם, ודרכי המניעה לא הצליחו למנוע את משלחת התיקנים שחדרה אל הבית. רצוי להצטייד במספר טלפון של איש מקצוע מבעוד מועד, כדי שבשעת צרה ובהתעורר הצורך, ניתן יהיה להזעיקו באופן מיידי.

מדוע ישנם מקרים בהם דרכי המניעה לא מסייעות?

התיקנים מתרבים מהר, הם זריזים ביותר ויכולת ההישרדות שלהם מרשימה. כל אלה הופכים אותם לחרק שקשה מאוד להיפטר ממנו.

פעולות המניעה, כבודן במקומן מונח, ושווה לנקוט בהן בכל זאת כדי להפחית את הסיכויים, שהמקקים "יחגגו" לנו על הבית, אך פעמים רבות דרושות שיטות התערבות תוקפניות יותר, המבוססות על שימוש בחומרי הדברה רעילים.

שיטות המניעה הטבעיות הפכו נפוצות מאוד בעת האחרונה, על רקע התגבשותן של אג´נדות "ירוקות" בתחום ההדברה, והן מאפשרות לבצע הדברה מבוקרת ושפויה יותר, אך כאמור, פעמים רבות, לא ניתן להסתפק בהן בלבד כדי לשים קץ לג´וקים שמסתובבים לנו בבית.